Великий піст в питаннях і відповідях для запоріжан

 

З 15 березня 2021 почався Великий піст — це дає нам можливість підготуватися і зустріти Велике свято Воскресіння Христове. Дуже багато людей, які хочуть постити вперше, а є ті, хто поститься не перший рік, пише сайт zaporizhzhia-trend.in.ua. Питання і відповіді, як провести Великий піст, для вас, дорогі запоріжці, ми зібрали в цій статті.

Навіщо потрібен нам усім Великий піст?

З давнини люди, які хотіли пройти обряд хрещення обов’язково повинні були постити — свідомо позбавляючи себе задоволень і розваг ми занурюємося в роздуми про вічне. Є можливість виховувати себе, таким чином очистити свій дух поповнити знання і переосмислити свої вчинки, дії, різні ситуації. Винести з усього, що сталося висновки й звільнити місце для духовних цінностей. Не дарма ж до поста є ще один важливий день Прощена неділя.

Сам пост розділений на два періоди, перший період триває 40 днів, на згадку про Самого Господа, коли Він пішов в пустелю і молився перед початком Свого шляху на Голгофу. Наступний період — Страсна седмиця, богослужіння — це час останніх днів перед Розп’яттям, Страждання і Смерть. Доторкнуться до подій двох тисячі річної давності що має пряме відношення до кожного з нас и зараз.

Божевільна швидкість життя мегаполісу Запоріжжя практично не залишає можливості зупинитися і задуматися. Міська суєта відволікає від важливих речей для підтримки духовності й чистоти помислів. Великий піст потрібен якраз для того, щоб із зовнішнього світу повернулися у свій внутрішній, заглянули у своє серце й очистили душу. Свідоме утримання від лихослів’я і негативних емоцій, прості й пісні страви все це теж не просто подія, а й перемога в вихованні твердості духу.

Як правильно провести Великий піст?

Про це докладно можна прочитати в богослужбовій книзі Типікон. Те, що стосується їжі, це повне зречення від м’яса, молока, молочних продуктів, яєць, риби. По буднях намагатися не додавати в раціон соняшникової олії. На початку Великого посту і в Страсну П’ятницю необхідно повністю утриматися від їжі.

Те що рекомендує книга Типікон — це разом з духівником визначити як постити — більш строго чи менш суворо. Не дуже строгий пост можна дотримуватися вагітним, хворим. Про це можна прочитати в Статуті. Церква бачить для людини багато виправдань. Але ми самі вирішуємо і визначаємо міру посту. Як ми проведемо Великий піст, лежить на нашій совісті.

Необхідно зрозуміти, що сенс Великого посту не в голодуванні, а у праці душі. Їжі має бути достатньо для підтримки сил для повсякденних справ і на молитву. Не засуджувати інших, хто не так строго постить й не пишатися  своїми  подвиги, не хвалитися. Такі дії це гріх.

Господь чує, хто кається і дуже хоче помінятися. Просить у Нього допомоги для цього. Просто потрібно прочищати й сповідатися в цей період. Треба зуміти розподілити час так, щоб частіше ходити в храм на службу. Молитися вдома.

Що заборонено робити в Великий піст?

Ми звичайно повинні жити справами бажаними Богу, але в Великий піст ми повинні робити все, щоб ще більше зростати в духовності. Утримуватися від тілесних і душевних нечистот, з якими стикаємося постійно в житті.

У ці дні намагатися робити більше добра і це буде нас відсувати від гніву, образ, засудження та інших видів гонору.

Легко говорити: Не гріши! Але не грішити ми повинні завжди, це ж руйнує нашу душу, життя і відносини. Гріх, як відомо, дуже підступний і з ним ми боремося щодня. У нас завжди є право вибору.

Слово «забороняється» – це не зовсім вірне визначення для поста. У будь-якому випадку відповідальність лежить на людині. Забороняється, швидше за все, не звертати уваги на Великий піст, не помічати його. Людина отримує прощення тільки в тому випадку, якщо прагне бути ближче до Бога. І звичайно Бог прощає, а не карає коли помилився чи не впорався, але розкаявся.

Випробування які можуть бути в Великий піст?

Крім гастрономічного утримання бувають обставини, коли людина повинна з’їсти щось не пісне. Бувають ситуації, коли ми образили когось і не просимо вибачення, на це є вагомі причини.

Відвідувати храм під час Великого посту буває не доступно, але вдома ця можливість є завжди. І так чи інакше ми можемо дотримуватися посту. Потрібно просто виникати глибоко в суть Великого посту, а не користуватися простим підходом.

Відмовлятися в цей період від їжі тваринного походження, розваг і задоволень потрібно не для того, щоб було сумно. Це час потрібно приділити духовному зростанню, читаючи корисну літературу для душі. Подивитися на всі що відбувається більш реально. Не вишукувати собі виправдання, коли дуже чогось хочеться.

Чому час початку Великого посту завжди різний?

Точкою відліку  для Великого посту завжди буде Світлий Христовий Великдень. Це Свято випадає щороку по-різному. Тому у Великого посту теж змінюється дата початку, але тривалість поста завжди однакова і починається за 48 днів до Великодня. Цей час завжди припадає на період з 15 лютого по 21 березня.

Світлий Христовий Великдень — Свято пробудження душі, тому це не час печалі й смутку. Великий піст називають ще «духовна весна». Тому заведено вітати з початком Великого посту.

Є ще важливий факт, дата початку Великого посту не впливає на його тривалість, але впливає на тривалість іншого поста. Чим пізніше початок Великого посту або іншим словом Чотиридесятниці, тим коротше річний Петрів піст. А ось його початок прив’язане до дня Великодня і завжди цей пост закінчується в один і той же день, 12 липня.

Дата Великодня з давнини вираховується від дати весняного рівнодення і повного місяця. І завжди Великдень — недільний день. А початок Великого посту у православних завжди в понеділок, у католиків в середу і закінчується Великий піст завжди в неділю. Між його початком і кінцем сім тижнів.

Чому Великий піст триває 7 тижнів (49 днів)?

Як писалося вище, Великий піст складається з двох періодів — Святої Чотиридесятниці по суті це сорокаденний піст Спасителя в пустелі (закінчується напередодні Лазаревої Суботи й Вербної Неділі) і Страсної седмиці. Останній тиждень Великого посту — це окрема подія, коли ми згадуємо останні дні земного життя Господа нашого Ісуса Христа.

Перші сорок днів присвячуються покаянню. У вихідні дні в церкві проходить Повна Літургія, а в будні дні щосереди й п’ятницях проходить вечірня служба з причастям вірянин освяченими в недільний день Дарами (Літургія Передосвячених Дарів). На початку і середині поста на богослужінні читається Великий покаянний канон Андрія Критського. У Великий піст в храмах здійснюються збори. Все це допомагає християнинові налаштуватися на потрібний лад, заглянути вглиб своєї душі, максимально серйозно підійти до таїнства сповіді.

У п’ятницю шостої седмиці Великого посту все завершується, і вірянинам  дається два дні перепочинку. Пост в Лазареву суботу та Вербну неділю не припиняється, але Статут передбачає послаблення, яке дозволяє набратися сил для наступного найсуворішого в році тижня.

Богослужіння Страсної седмиці роблять сучасного християнина свідком подій, що сталися дві тисячі років тому.Вірянин намагається  ці дні бути в храмі. Пригадуються всі події, які були в цей час з Христом і Його учнями. Причастя Своїх учнів, молитва в Гетсиманському саду і день коли відбувся суд і настала смерть. 49-й день, пройшовши весь Великопісний шлях, люди зустрічають Воскреслого Христа, відчуваючи себе співучасники найбільшого Дива.

Чому не можна в пост проводити весілля?

Шлюб — це вступ в подружнє взаємовідношення. Великий піст має на увазі утримання, тому Церква не благословляє шлюб і не робить Таїнство Вінчання в цей час.

Створення нової сім’ї — це велика, важлива, радісна подія. А час Великого посту — час для молитви й покаяння, великого горя і роботи над своїм духом. Краще цей час використовувати як період підготовки до весілля. Сімейні стосунки стають міцнішими, коли пара переосмислює свої відносини й власні гріхи. Великий піст може стати першим випробуванням для перевірки любові й твердості намірів. Піст навчає терпінню, смиренню і не осуду — ці навички дуже потрібні здоровим сімейним відносинам.

Таїнство шлюбу можна здійснити в Церкві тільки після Святого Христового Великодня. Адже це Свято такий великий, що особисте щастя не дасть йому додаткової радості.

При цьому зареєструвати шлюб в РАГСі в Великий піст не вважається гріхом, а ось обряд вінчання можна буде провести тільки після Святого Великодня.

Чи можна пити алкогольні напої та палити в Великий пост?

За Типіконом, в недільні дні на трапезі дозволяється вживання вина, приблизно дві чашки. Треба пам’ятати що це робиться тільки для підтримки сил.  Природно, вино дозволяється тим, хто не страждає на алкоголізм.  Якісне вино в невеликих кількостях сприятливо впливає на стан організму, а ось велика кількість вина призведе не тільки до ослаблення організму, але і до дій, про які потім доведеться шкодувати.  Потрібно пам’ятати, що вино не повинно стати причиною гріха.

Куріння в Великий піст — це пристрасть і звичайно не сумісно з постом.  Краще скористатися цим періодом часу, щоб кинути палити.  Звернутися до Господа з молитвою про допомогу, щоб дав сил і терпіння.  І якщо раптом відразу не вийде, пробувати ще і не впадати у відчай.

Пам’ятайте що погані звички не повинні стати перепоною на шляху до Бога.Зробіть маленький крок і зусилля до випивання або до паління і з Божою поміччю все буде змінюватися, дайте собі цю можливість.

А якщо я хочу в Великий піст їсти морепродукти?

Можна в їжу вживати морепродукти, але тільки в певні дні. Якщо можна обійтися без них, то краще обійтися.  Все залежить від Ваших потреб.  Якщо багато вчишся або є інтенсивні фізичні навантаження потрібно обов’язково білком поповнювати організм. В Великий піст є особливо суворі дні, то потрібно утриматися.  Взагалі їжа в піст повинна бути простою, скромною і корисною, щоб не допустити авітамінозу або ослаблення організму.  Самі не підозрюючи, ми принесемо велику користь нашому гаманцю, заощадивши на м’ясі та м’ясних продуктах, а також на молочних продуктах.  Краще дати частину цих коштів на благодійність або пожертвувати на інші Богоугодні справи.

Можна їсти морську капусту, а морепродукти їсти в ті дні, коли можна вживати в їжу рибу або рибну ікру — в Благовіщення, Лазареву суботу та Вербну неділю.

Як бути в Великий піст з рослинною олією?

Рослинну олію можна їсти у святкові й вихідні дні Великого посту.  Але така міра більше відноситься до суворого посту ченців. Їсти в сухом’ятку звичайно зараз не можна, сильно відрізняється наш раціон їжі від стародавнього раціону.  Тому в будні дні миряни вживають рослинну олію.  Взагалі деяким людям варто радитися ще з лікарем.

Людина грішить не тоді, коли додає ложку масла в салат або смажить на маслі картоплю, а коли не прощає іншого, засуджує, ображає ближнього.  Тому не надавайте великого значення їжі, працюйте з душею і серцем, а так само з Вашим партнерам, точніше вашими відносинами.  Більше моліться, більше часу приділяти духовному читанню, роздумів і покаяння.

Якщо порушив піст: що робити?

Покаятися і намагатися триматися ще міцніше.  Не відступати й продовжувати шлях Великого посту.  Наближати Свято Святого Великодня, думаючи про нього.

Іоанн Златоуст говорив, що Свято настає для всіх, хто постив і хто не постив і для тих хто утримувався з самого початку і хто приєднався.  Це привід щоб просто не впадати у відчай і намагатися стежити за Статутом.  Якщо раптом порушив піст, потрібно не кидати, а йти дали та яскравіше відчути Великодню радість.

Що робити якщо згрішив у Великий піст?

Наше життя завжди спрямована на боротьбу з гріхом, навіть якщо гріх був зроблений в піст.  Якщо Ви вже вибрали шлях боротьби з гріхом, то кайтеся і не грішить більше.  Тільки велике покаяння і великі труди повинні бути для того щоб не грішити.  Не помиляється той, хто нічого не робить.  Головне мати бажання виправляти помилки.  І Бог простить з любов’ю, бачачи наші старання.  Тільки щире каяття, а не профанація.  Коли людина веде боротьбу, а не шукає виверти.  І тоді Бог підтримає прагнення та допоможе позбутися від гріха.

Можна відзначати День народження в Великий піст?

Якщо Ваше свято проходить без бурхливого застілля і рясного пиття алкоголю і переїдання, без зухвалих танців та інших гріховних вчинків.  Дякуйте в цей день своїм батькам і робити добрі справи — то такий День народження можна відзначати.  І згадувати Ви його будете хорошими словами.

Не варто переносити своє свято на після Великого посту, заради того щоб добре випити.  Навчіться радіти тому, що є і подякуйте Господа за дане життя.  Смачний пісний стіл і тепла зустріч з друзями стане родзинкою Вашого домашнього свята.

На Страсному тижні не варто святкувати, та й час потрібно для підготовки до Великодня.

Що робити якщо запросили в гості в Великий піст?

Завжди можна вибрати такий захід або компроміс, який не завдасть шкоди тобі й друзям.  Потрібно порадіти події разом з тим, хто запросив або поплакати.  Надайте увагу тому, кому воно дуже потрібно і не робить акцент на своєму пісному виразі обличчя.  Піст це час, коли можна стати трохи краще і з більшою любов’ю поставитися до оточення.  Турбота про близьких, це в потрібну хвилину бути з ними, без моралей і звинувачень і звичайно не образити своєю відмовою.  Смирення і розсудливість — це чесноти, які потрібно розвивати в дні Великого посту.

У дні Страсної седмиці доведеться відмовитися від шашликів, але зробіть це тактовно, поясніть, що спілкування важливо для Вас, але на цей раз варто перенести зустріч на інший час.

На зустрічі пригощають не пісною їжею, що робити?

Майже на будь-якому стилі можна знайти якісь пісні страви.  Може бути й так: бабуся напекла пироги з м’ясом і неможливо її образити.  Не потрібно гидливо відвертатися.  Постарайся ввічливо пояснити, що зараз піст.  Якщо все ж Вас умовили, тоді доведеться з’їсти.  Не величається над людиною, якщо вона не розуміє важливість такого періоду. Адже людина ділиться з Вами тим, що у неї є, та вона хотіла порадувати Вас.  Після цього краще взяти більший строгий піст, понести великі труди за такий вчинок.  Краще з’їсти м’ясо, ніж «їсти один одного».

Якщо в піст померла людина?

Значить Бог забрав його до Себе.  Ми віримо, що душа залишивши цей світ не вмирає.  Народ передбачає, що велике свято — це знак особливого Божого благовоління до людини.  Якщо людина померла в піст — це нічого не означає, тому що важлива не дата смерті, а то який був земний шлях у нього.  Для самого померлого має значення, покаявся він перед смертю чи ні.  Про прощення його нерозкаяних гріхів і упокій його душі будуть молитись живі.  І звичайно має значення для тих хто буде молитися в перебігу сорока днів заупокійні молитви, тому, що зміниться порядок поминання в передвеликодній і великодній період.

Якщо дитина зачата в період посту, як це відіб’ється на майбутньому?

Під час посту ми в міру сил намагаємося утриматися від подружніх зв’язків.  Але якщо один з подружжя не може утриматися, відмовити йому — значить повалити його в гріховний стан.  Так що Бог розбереться, праведні ми чи ні, а нам потрібно докладати зусиль, щоб зберегти Господу вірність.  А зачатої дитини в цей час нічого не буде.

Сваритися і скандалити ось це точно погано.  Це відіб’ється на подружжя і їхніх дітях.  Потрібно вчитися все вирішувати спокійно. Смиренню і терпінню вчитися обом, а ні комусь одному.

Були часи, коли не дотримувався Великий піст.  Час Радянського Союзу, багато народу пізніше повірило і прийшло до Церкви.  Всі хто зачатий був у цей час не мали наслідків в житті.

Головне любити дитину, не любов батьків більше відбивається на вихованні та подальшому житті.  Учіть дитину любити Бога і близких, жити за заповідями.  Від спокуси ніхто не застрахований, але віра в Господа завжди допомагає.

Comments

.,.,.,.