Перші кінотеатри Запоріжжя

Мало хто з любителів і шанувальників кіно не пам’ятає фразу з одного з найбільш культових фільмів минулого століття: «Він не любив сінематограф», – вимовляє персонаж, і ми все відразу розуміємо, про що ж він, власне, говорить. А ось чи знаєте ви, що мали на увазі наші зовсім близькі предки, коли якихось сто-сто двадцять років тому пропонували один одному сходити, скажімо, в електричний театр, ілюзіон або біограф? Звичайно ж, саме кіно в його класичному варіанті і мали на увазі жителі повітового міста Олександрівська, адже з самого початку двадцятого століття, приблизно в 1903 році, з’явилася у них прекрасна можливість на власні очі познайомитися з заморським дивом – кінокартинами. Далі на zaporizhzhia-trend.

Екскурс в історію

А чи відомо вам, що один з кінотеатрів, який з’явився на території запорізького Соцміста, вважався одним з найбільших і добре оснащених залів у всій Європі? Ні Париж, ні Лондон, ні Берлін не могли похвалитися кінозалом, який в рази перевищував би можливості запорізького залу. До його особливостей можна віднести «зону для стояння» кіноглядачів, яка розташовувалася позаду і трохи вище, ніж зона для перегляду кіно сидячи – так, як це звикли робити ми з вами. Однак завдяки такому незвичайному рішенню місткість запорізького кінотеатру становила ні багато, ні мало, а одну тисячу місць! Для Запоріжжя в ті роки це були просто гігантські розміри. Крім того, споруда вміщувала в себе бібліотеку, кімнати для настільних ігор, а також невеликий, але дуже затишний кафетерій. На жаль, під час війни такий своєрідний і ексклюзивний кінозал був повністю знищений, а після її закінчення – на цьому місці була побудована одна з численних запорізьких «сталінок». Сьогодні побачити місце, на якому стояв кінотеатр, можна, рухаючись по проспекту Соборному у напрямку до площі Запорізької. Будинок, зведений на його місці, буде третім від самої площі по правій стороні.

1

Тоді і зараз

Витоки мистецтва перегляду фільмів поширилися в Запоріжжі досить швидко і дуже широко. Якщо в згаданому нами 1903 році всього-на-всього одне приміщення в місті могло показати своїм відвідувачам кіно (і це був так званий «Народний дім»), то вже через десяток років таких закладів стало вже п’ять. Для міста з вельми скромним населенням, та ще й такого, що  явно не входило в коло найрозвиненіших населених пунктів країни, це був чудовий результат. Але особливо бурхливо почали розвиватися кінотеатри на початку шістдесятих років двадцятого століття. У цей історичний період було відкрито кілька десятків кінотеатрів і кінозалів, причому багато з них відрізнялися або розмірами екрану (так, наприклад, кінотеатр імені Довженка став першим широкоекранним закладом в місті), або кількістю залів (кінотеатри «Зірка» на Малому ринку і «Комсомолець» в районі вулиці Анголенка могли похвалитися двома залами). Значно розширилася також мережа так званих літніх кінотеатрів – вони були розміщені під відкритим небом. Один з найзнаменитіших літніх кінотеатрів, який вже давно не функціонує, але зберіг свою територію, знаходиться в районі селища Леваневського.

На даний момент в Запоріжжі діє і радує глядачів п’ять кінотеатрів.

Comments

.,.,.,.