Що таке фестиваль і навіщо його проводити? Та ще й в кіноіндустрії, яка вся, цілком і повністю, здається, орієнтована на показ, індивідуальне сприйняття. Далі на zaporizhzhia-trend.
Запоріжжя запрошує на фестиваль
Однак фестиваль (а значить – своєрідне змагання) фільмів і всіх, хто мав відношення до того, щоб стрічка з’явилася в прокаті – режисерів, операторів, акторів, різноманітних оформлювачів і костюмерів, каскадерів і консультантів всіх видів і мастей – це не просто показ кінострічок. Це цілий парад передових творчих ідей, пошук думки, знахідок, варіантів, втрат і поразок. З червоними килимовими доріжками фестивалів по всьому світу пов’язують свої злети і падіння сотні людей, туди прагнуть, їдуть, мчать, а, отримавши нагороду, ніколи про це не змовчать і поділяться радістю з шанувальниками.
Мало хто, однак, знає, що в нашому місті теж є свій кінофестиваль, який буде проводитися ось уже в п’ятий (!) раз. Мова йде про захід під назвою ZIFF (в перекладі з англійської мови та в розшифровці абревіатури – Запорізький міжнародний фестиваль фільмів).
Він традиційно проходив в нашому місті ось уже чотири рази і кожен рік все більше стрічок потрапляє на огляд комісії. Безумовно, приміщення кінотеатру імені Олександра Довженка, де проходить подія, трохи поступається Каннам, і червоної килимової доріжки в запорізьким варіанті немає, проте величезна кількість кінокартин (не одна тисяча!) приходять до нашого міста саме із-за кордону. Тут традиційно визначають переможців у семи різних номінаціях (є категорії як для українських фільмів, так і для зарубіжних), а також присуджують приз глядацьких симпатій. Крім картин, представлених на конкурс, запорожці і гості фестивалю можуть подивитися кілька фільмів, які складають позаконкурсну програму, а також відвідати ряд майстер-класів та творчих зустрічей від членів журі.
Відродити «Бригантину»
Однак не ЗИФФом єдиним відомо Запоріжжя та Запорізька область. Так, чималу популярність серед кіношного бомонду отримав свого часу кінофестиваль під романтичною назвою «Бригантина». Таке морське ім’я подія отримала, очевидно, тому, що місцем його «прописки» є Бердянськ – курортне місто нашої області. «Бригантина» проходила в місті в розпал курортного сезону протягом тринадцяти років, однак з 2010 року традиція припинила своє існування. Фестиваль теж мав статус міжнародного, і щорічно під час його проведення вручалися нагороди в середньому в десяти різних номінаціях. Крім того, приємним бонусом для учасників служили спеціальні призи фестивалю, в тому числі і приз глядацьких симпатій.
Фестивалі в будь-якій області людської діяльності і знань – це добре і правильно. Вони не тільки дають людям творчим відчути себе Майстрами з великої літери, а й допомагають всім тим, хто від творчості далекий, розвиватися культурно, підкорювати нові горизонти і дізнаватися про те, чого вчора не знали. Будемо сподіватися, що Запоріжжя незабаром стане «центром тяжіння» для ще не одного фестивалю.