Запоріжжя у кадрі. Як місто потрапляло до фільмів

Запоріжжя це місто де пролетарська архітектура, тобто така яка не знаходить себе в естетиці й направлена виключно на задоволення базових потреб. Індустріальна машина перетворювала його з невеличкого губернського містечка до центру який поєднує Україну Східну, Південну та Наддніпрянщину. Ця естетика «Радянської мрії» у колисці козацтва лягла в душу Запоріжжя, і не раз її помічали митці різних мистецтв у тому числі й кінематографу. Далі на zaporizhzhia-trend.

Фільм як логотип міста

«Весна на Зарічній вулиці» це перший фільм який спадає на думку. Стрічка 1956 року була знята режисерами Феліксом Миронером і Марленом Хуцієвим. Ця картина багато в чому завдячувала недовготривалій епосі «відлиги». Вперше за багато років глядачі країни рад могли побачити кіно в якому любов не була лише частиною соціалістичного механізму, де пролетарії отримали не плакатне обличчя. У 1957 році фільм переглянуло близько 30,12 млн глядачів.

Сюжет фільму зачіпає час післявоєнної відбудови у робітничому селищі, туди приїжджає молода вчителька російської мови і літератури аби викладати у місцевій заводській школі. До класу вчительки потрапляє передовик виробництва, душа компанії Олександр Савченко. На основі його спроб отримати серце вчительки і будується фільм. Велику роль зіграв музичний супровід.
Годинник закоханих у Запоріжжі щогодини програє уривок з пісні «Коли весна прийде, не знаю..», він вважається неофіційним гімном міста.

1

Вже в 1981 році на широкі екрани вийшов фільм «Я – Хортиця» який розповідав про наступ вермахту на Запоріжжя і останній підрозділ червоної армії який залишився на острові для того аби обороняти батьківщину до останнього. В основу фільму ввійшли реальні події.

Наступним гучним фільмом став «Тарас Бульба» 2009 року. Екранізація творів Миколи Гоголя вийшла як раз у день 200 років від дня народження письменника. Картина зачіпала козацьку добу, фільмування проходило як у Хотині, Варшаві і Бахчисараї так і в Запоріжжі на острові Хортиця. До знімання біля реконструкції Січі звели справжнє козацьке січове містечко. Фільм досі є найкасовішою екранізацією української класики.

Сучасність

Нині Запоріжжя продовжує бути площею для відтворення козацької та княжої давнини. У 2018 році Радіо Свобода опублікувало документальний фільм «Січ. Звідки росте спротив «русскому миру», який розповідав про Запоріжжя як місто українців які здатні боротись за свою ідентичність.

Художній фільм «Князь Данило» демонструє життя короля Данила Романовича та його боротьбу проти наступу Хана Батия. Частково картина знімалась у Запорізькій області.

1

Крім того, Запоріжжя стало важливим епізодом у фільмі «Слуга Народу 2», у стрічці Володимир Зеленський у ролі Президента України Володимира Голобородька звертав увагу на довгобуд та екологічні проблеми міста. Цілком логічно що підтримка Володимира Зеленського на виборах президента в області була високою.

Місто Цехів та Куренів ще тільки розкриває свою сувору романтику, і амбіційні митці ще знаходять у ньому джерело для натхнення, тож у майбутньому слід чекати ще більше картин найважливішого з мистецтв.

Comments

.,.,.,.