Напевно, багато мешканців Запоріжжя могли б з повним правом сказати про себе, що є вже якщо не фанатичними театралами, то принаймні – поціновувачами тонкого театрального мистецтва. А для того, щоб цим мистецтвом безперешкодно насолоджуватись, запоріжці можуть вибрати для відвідування будь-який з безлічі різножанрових театрів, які розташовані та активно діють на території міста. При цьому необхідно відзначити той факт, що деякі творчі колективи намагаються привнести у власну творчість унікальні риси, зробити її дійсно незабутньою і нетривіальною, допомогти глядачеві суттєво розширити горизонти пізнання. Про такі колективи й йтиметься сьогодні мова. Далі – на zaporizhzhia-trend.in.ua
“VIE”. Все життя – театр
Першим у списку унікальних запорізьких “флагманів” театрального мистецтва можна впевнено поставити театр-лабораторію “VIE”. Не дарма цей театральний колектив позиціонує себе саме як лабораторія – тобто місце, де постійно йде той чи інший вид творчого пошуку. Заснований у 1991 році, театр з найбільш життєствердною назвою (адже vie в перекладі зі співучої французької мови означає ні більше, ні менше, а життя – в даному випадку, життя, наповнене мистецтвом та прагненням до ідеалу) продовжує дивувати запоріжців та гостей міста різноманітними ноу -хау кожен театральний сезон.
Репертуар театру не обмежується (або навіть, можна сказати, близько не нагадує) класичну театральну афішу. Тут ви можете зустріти твори сучасних драматургів в авторській обробці або без такої, концерти-містерії, салонні зустрічі колективу театру з глядачами, спектаклі одного актора або навіть постановки, в яких особливу роль відіграє невидимий час.
З 1995 постійним приміщенням муніципального театру-лабораторії стало окреме приміщення на острові Хортиця. Не дивно, що власний проект театру “VIE” – театральний фестиваль “Золота Хортиця” рік у рік відбувається тут же, і вже встиг набути почесного статусу міжнародного. Декількома роками пізніше “Золотої Хортиці” починає набувати популярності ще один фестивальний проект, заснований та проведений з ініціативи колективу театру “VIE” – “Віефест”.
Новий театр – для нового глядача
Не менш цікавою є і доля ще одного запорізького театру-лабораторії під назвою “Новий театр”. Творці “Нового театру” вважають, що театральне мистецтво має бути творчо перетворено з використанням духовних практик, знань з різних галузей науки (наприклад, філософії та психології), включати в себе, поряд з елементами драми, містику та ігрову складову – і ставати таким, чином, своєрідним майданчиком для дослідження людських душ та природи людських переживань, що проживаються, у тому числі, і на сцені.
Колектив запорізького “Нового театру” називає точкою старту діяльності цього храму Мельпомени лютий 2012 року – 125-ту річницю від дня народження відомого українського драматурга-новатора Леся Курбаса. Прем’єра вистави “Тринадцятий апостол” принесла “Новому театру” широку популярність не тільки у нашому місті, а й далеко поза межами. Далі була безліч не менш значущих і цікавих постановок, участь у всіляких театральних фестивалях і конкурсах, а також знакові роботи, присвячені ювілеям відомих майстрів слова та драматургії (найбільш вражаючою з них можна з упевненістю назвати спектакль “Приборкання норовливої” за Вільямом Шекспіром).
Дорогу молодим!
Не зайвим буде згадати також про одну цікаву особливість усіх постановок “Нового театру”: саме ця творча майстерня намагається дати дорогу на театральні підмостки максимально великій кількості студентів акторського факультету. Так, наприклад, деякі постановки можуть похвалитися триразовою перевагою студентів перед акторами-професіоналами. Такий підхід до втілення режисерського задуму дозволяє, по-перше, виявити серед молодих запорізьких студентів акторського факультету найталановитіших та найперспективніших, які надалі з честю нестимуть звання професіоналів з великої літери, а по-друге – втілити під вогнями театральної рампи абсолютну новизну, незашорений погляд на речі, свіжість та чарівність молодості.
“Новому театру” однаково добре вдаються як складні психологічні драми, так і більш звичні масовому глядачеві комедії та трагедії. Велике бажання творити та демонструвати щоразу щось нове дозволяє колективу дивувати запоріжців знову і знову, як у казці.
На підмостках – діти
Справжньою перлиною серед запорізьких театрів судилося стати театру під назвою “Свія”. Він є єдиним у нашому місті колективом, акторський склад якого повністю складається з дітей різного віку. Історія “Свії” починалася ще у 2005 році зі статусу театральної студії, однієї з множини в нашому індустріальному місті (адже такий напрямок закономірно користувався популярністю як у дітей, так і у їхніх батьків). Однак час достеменно продемонстрував, що “Свія” може претендувати на щось більше, адже є місцем збору та повноцінної співпраці однодумців.
Маленькі актори “Свії” не тільки показують зі сцени різні постановки у своєму виконанні, а й навчаються художньому читанню, грі в ляльковому театрі, вправляються в пантомімі.
Цікаво, що кожна постановка “Свії” збирає аншлаги – подивитися на талановитих запорізьких акторів такого юного віку приходять не лише дорослі, а й ровесники театралів. Далеко неповний перелік нагород театрального колективу “Свія” включає перемоги на різних міжнародних та всеукраїнських театральних конкурсах, виступи в Парижі, Варшаві та Берліні, високі оцінки журі на безлічі фестивалів. Одним словом, цей унікальний для нашого міста проект прославив Запоріжжя далеко за його межами.
Місце, де живе дух козацтва
Не менш захоплених відгуків заслуговує й на діяльність унікального для регіону кінного театру “Запорізькі козаки”, вистави якого відбуваються в самому серці Хортиці. Унікальна атмосфера різноманітних за змістом та стилем уявлень доповнена незабутніми враженнями від злагодженої роботи акторів та їх коней. Це справді те, що варто побачити кожному мешканцю чи гостю Запоріжжя!