Найбільш “кіношний” та знаменитий острів Запоріжжя – легендарна Хортиця

Мало знайдеться в країні таких людей, які не чули про чудеса острова Хортиця. Більше того – навіть в інших країнах цим суто українським феноменом теж у різний час цікавилися вчені, романтики, мрійники та поети – словом, усі ті, хто за обов’язком служби чи покликом серця хотів би доторкнутися чогось сакрального та нетривіального. У цьому плані Хортиця є унікальним об’єктом, який з рівним ступенем інтересу відкриє свої таємниці представникам найрізноманітніших професій. І зовсім не дивно, що кінематограф ніяк не міг залишити острів на Дніпрі поза зоною своєї уваги. Тут знімалися як документальні фільми, так і легкі сатиричні серіали, як драматичні картини, так і невеликі рекламні кліпи. Словом, є де розгулятися фантазії кінематографістів і всіх, кому цікава історія Хортиці. Далі – на zaporizhzhia-trend.in.ua

Питання образу

Безумовно, першим на думку спадає фільм “Тарас Бульба”, знятий на території історико-культурного комплексу “Запорізька Січ” у далекому 2009 році. Причому деякого відтінку скандальності кінокартині додавав той факт, що знято її як своєрідну “відповідь” полякам, які зняли десятьма роками раніше свій чотирисерійний фільм за романом Генріка Сенкевича “Вогнем і мечем”. Образи козаків у цьому фільмі вийшли не зовсім такими, якими їх готовий був побачити український глядач (але саме такими, якими зобразив їх польський письменник у літературному першоджерелі). Тому було вирішено створювати власну альтернативу, в якій можна було б червоною ниткою провести потрібний погляд на усю історичну епоху. Твір Миколи Гоголя якнайкраще підходив під потреби кінематографістів, і був у фарбах і гарматному диму відтворений прямо на острові. При цьому режисерська думка передбачала не лише використання масштабних декорацій території та споруд самого історико-культурного комплексу, а й залучення довколишніх локацій (природних ландшафтів, закладів громадського харчування, території кінного театру) для підкреслення масштабу подій. Крім таких натурних зйомок, чимала частина роботи проходила також у павільйонах та інших локаціях – що, зрештою, і допомогло кінокартині зайняти своє гідне місце у довгому списку значних досягнень кіно та культури.

Шедеври документалістики

Історія острова Хортиця, втім, багата не тільки на події козацької доби – вона також приваблює кінематографістів можливістю зануритися як у сиву давнину, так і “спробувати на смак” не настільки віддалені від нас події. Істотно допомагають нам, сучасникам, пізнати природу минулих подій документальні кінокартини, які, хоч і позбавлені деяких стилістичних особливостей художнього кіно, все ж таки милі серцям десятків тисяч глядачів у всьому світі. Не дивно, звичайно ж, що найвідомішими документальними фільмами, знятими на острові, є картини радянського виробництва (фільм з назвою “Я – Хортиця” допомагає глядачам зрозуміти весь трагізм штурму острова гітлерівськими військами влітку 1941 року), а також, як не дивно, кінокомпаній Туреччини та навіть ВВС.

Гості з Туманного Альбіону

Так, наприклад, всесвітньо відома британська кінокомпанія у 2015 році не просто вклала фінанси у створення гарного та медійно прийнятного проекту про “українську дивину” – козаків – а задіяла у зйомках їх самих – сучасних нащадків тих, хто жив на скелястих хортицьких берегах упродовж сотень років, і в кому тече кров знаменитих запорізьких вояків. Чи потрібно дивуватися з того, що така документальна стрічка стрімко увірвалася до списку найпопулярніших проектів на той момент? Незважаючи на те, що за форматом цю документальну картину можна вважати практично невеликою замальовкою (адже тривалість епізоду на Хортиці склала менше ніж п’ять хвилин!), саме знята на Хортиці частина зібрала безліч захоплених відгуків телеглядачів.

Заморські враження

Не меншу популярність і глядацькеу любов здобула документальна стрічка про те, якими були звичаї легендарних воїнів Хортиці, у виконанні турецької кінокомпанії. Основний акцент цього фільму зроблено саме на традиційному бойовому мистецтві козаків. Бій із застосуванням різних видів зброї, підручних засобів, бій без зброї та навіть елементи традиційної козацької тактики знайшли своє відображення у стрічці турецького режисера. Певна увага також була приділена зображенню традиційних для мешканців цього регіону ремесел, особливостей побуту та історичних реалій.

Не відстають від флагманів світового документального кінопрокату і інші країни. Так, наприклад, литовська експедиція теж відзначилася на запорізькій землі, знявши свій варіант документального кіно про острів Хортиця та його мешканців. У фільмі цієї кінокомпанії багато часу приділено не лише історико-культурному комплексу, який наочно ілюструє побут та звичаї на знаменитій Запорізькій Січі, а й музею судноплавства, греблі ДніпроГЕС, різноманіттю природних ландшафтів заповідної частини острова.

Наше кіно

Неправильним було б стверджувати, що українські режисери не використовують можливості Хортиці для створення власних знакових творів та назва острова не зустрічається серед новинок вітчизняного кінопрокату. Оскільки острів Хортиця – це не просто топонім, а й втілення потужного культурного пласту, саме його назва практично зі стовідсотковою ймовірністю гарантує картині неймовірний успіх. А в тому випадку, якщо це ще й серіал – то й зовсім здатна підняти рейтинги проєкту на небачені висоти. Саме так сталося, на думку критиків, із серіалом “Козаки. Цілком брехлива історія”, який вийшов на телеекрани у 2020 році. Знятий у дусі пригод, легкий для сприйняття і який має неповторний український колорит – цей серіал одразу підкорив глядачів. Незважаючи на те, що картина спочатку не претендувала на будь-який збіг з історичними реаліями, глядачі стали відшукувати та проводити паралелі між подіями фільму та справжніми подіями. Втім, жанр цієї кінороботи не залишає надто великого простору для фантазії – адже там, серед інших, є й містична сюжетна лінія.

Таким чином, насолоджуватися видом Хориці запорожці можуть не лише насправді, а й на телеекранах. А це, погодьтеся, дорогого варте!

Comments

.,.,.,.